Магічне сяйво Золотої години

ЩО ТАКЕ ЗОЛОТА ГОДИНА? 

Мабуть, найулюбленішим часом зйомок на вулиці для більшості фотографів є Золота година. Це пора доби перед заходом сонця й одразу ж після світанку. Коли сонце є низько в небі, поблизу горизонту, його проміння мусить пробитися крізь товщу атмосфери, що знижує інтенсивність випромінювання й зменшує контрастність в сцені. Синюватість сяйва розсіюється, тому проміння здаватиметься червонуватим, тіні не будуть такими ж глибокими, як при знаходженні сонця високо в небі. Крім того, низький кут світила створює довші тіні, які додадуть цікавості зображенням.

Золота година не обов'язково триватиме точно годину часу. Чим ви ближче до екватора, тим коротшим буде цей час. Чим далі від екватора - тим довше він триватиме. До прикладу, на Алясці протягом літа є такий період тривалістю в кілька годин аж до темряви. А протягом зими там майже весь день має всі ознаки Золотої години. 

Освітлення в цей час доби настільки ідеальне, що спробувавши попрацювати з ним хоч раз, ви не схочете фотографувати в інший час. Це відмінне світло для будь якого предмета, але особливо воно підходить для портретів і пейзажів.

Сонце розташоване за плечима хлопчика. Зліва - камера, справа - відбивач

ПОРТРЕТИ В ЗОЛОТУ ГОДИНУ

Для портретів світло можна використовувати декількома способами. По перше, розташувати свою модель так, щоб сонце світило безпосередньо на її обличчя (як на першому знімку в цій статті). Це освітлення настільки м'яке, що можна покласти внизу відбивач й створені тіні додадуть красивої глибини. Оберніть ваш об'єкт зйомки так, щоб сонце повністю заливало лице й попросіть покрутитись в різні боки - спостерігайте зміну тіней на обличчі. Самі обійдіть навколо моделі, аби бачити, як змінюватиметься освітлення. Знімайте з різних ракурсів. В підсумку ви зможете вибрати ідеальний кут зйомки та освітлення. 

Єдиним ракурсом, з якого буде важко зняти правильно в Золоту годину, буде той, де об'єкт зйомки повністю підсвічений ззаду. В цьому випадку використайте відбивач. Оскільки, світло вже має теплу температуру, скористайтеся білою стороною рефлектора; чи срібною, якщо у відбивача нема білого кольору. Розташуйте свою модель так, щоб сонце знаходилося позаду неї і трохи виглядало через плече, а відбивач розмістіть перед моделлю навпроти сонця. Ефект від такої розстановки буде схожий ніби є два освітлення - світло від волосся та просто сонце. Пересуваючись навколо моделі, так само рухайте відбивач, щоб побачити різні способи падіння світла на обличчя. Принадність Золотої години є в тому, що світло виходить з такого низького кута, що можна тримати рефлектор вище. А якщо поставите його просто над головою моделі, то отримаєте приємні спадаючі тіні від носа й інших частин обличчя.

ЗОЛОТА ГОДИНА ДЛЯ ПЕЙЗАЖІВ

Золота година також ідеально підійде для зйомки пейзажів. Світло створює глибину шляхом видовження тіней та окреслює характер ландшафту. Тут теж гріх не скористатися сонцем. Проміння пронизує місцевість наскрізь, утворюючи тіні там, де змінюється рельєф. Дрібні деталі трави чи листя стають виразнішими, різкішими, ніж при звичайному фронтальному освітленні. На двох знімках нижче це добре видно: 

Крім того, під час пейзажної зйомки в Золоту годину небо видаватиме більше кольорів, особливо, якщо є хмари. Вони збирають на себе тепле червонувате світло. Але коли ви захочете сфотографувати захід сонця, скерувавши камеру просто на нього, сцена вийде дуже контрастною. В такому випадку скористайтеся фільтром нейтральної щільності, щоб затемнити небо й трохи зрівняти його з переднім планом. Так ви втрапите в межі динамічного діапазону вашої камери. До прикладу, як на двох фото нижче - хвиль та каменя. Диференційний фільтр нейтральної щільності є наполовину затемненим склом, а наполовину чистим. Його можна розташувати таким чином, щоб темніша область покривала сонце та небо, а прозора частина накладалася на темний передній план. Це допоможе додати насиченості кольорам заходів й світанків. Тоді як без застосування фільтра небо здаватиметься розмитим й блідим.

Золота година пропонує безліч можливостей для чудових фотографій, а найприємніше в тому, що такий час настає двічі на день!

За матеріалами сайту digital-photography-school.com


Posted on July 29, 2016 and filed under світло.