Інструкція щодо зйомки в 'Синю годину'

Усім фотографам з часом стає цікаво дізнаватися все більше про роботу світла. Пора дня при зйомці на вулиці відіграватиме чи не найважливішу роль. Коли знімати пейзажі та на який час запланувати динамічні кадри; скористатися природнім чи додатковим освітленням; знімати, коли смеркається або на світанку. Є особливий час перед самим сходом сонця чи відразу після його заходу, коли світло таке м'яке, що підкреслює більшу частину темної сцени, а на вулиці ще не так темно, аби шукати додаткове джерело освітлення. Це пора Синьої години - часового проміжку, дуже популярного серед фотографів.

Що таке Синя година? 

Це час дня, коли колір неба коливається від блакитного до темно-синього, а потім чорніє чи світлішає, залежно від часу доби (тобто до сходу або після заходу сонця). Свою назву така пора отримала тому, що синім відтінком неба можна милуватися близько однієї години. Хоча насправді вона продовжуються лише від 30 до 40 хвилин. Тривалість дуже залежить від географічного розташування та сезону.

Час початку та кінця Синьої години

 • Схід сонця: Синя година починається приблизно за 30 хвилин до сходу. Її пік припадає на 10 хвилин перед тим, як покажеться світило. З підйомом сонця Синя година стрімко завершується.
 • Захід сонця: Синя година приблизно починається через 10-15 хвилин після того, як сонце сіло. Фотографи частіше використовують кінець дня, бо тоді мають час налаштувати обладнання чи змінити своє місце розташування до фактичного початку Синьої години.
 • Є навіть сайти, де можна дізнатися приблизну тривалість Синьої години в будь-якому місці. Тоді ви зможете запланувати свою зйомку відповідно.
 • Якщо небо похмуре, то тривалість Синьої години буде скорочена. В деяких випадках хмари можуть так щільно затягти небо, що повністю змиють сині відтінки. 

Що знімати в Синю годину? 

В Синю годину найкраще фотографувати міські пейзажі, краєвиди та мальовничі пляжі. На кадрах, що вимагають тривалої експозиції або довгої витримки, важко буде знімати людей чи інші рухомі тіла. Навіть невеликий порух зробить зображення розмитим. Проте таке освітлення покаже всю насиченість пейзажу.

Чому варто знімати саме в цей час? 

№1 Творчість при зйомці руху

Оскільки, зйомка в Синю годину вимагає довгої витримки або досить тривалої експозиції, це можна творчо використати для фотографії руху. Найцікавіше в цей час знімати легкі сліди автомобільних фар. Якщо на небі є трохи хмар, то при зніманні міських пейзажів їх рух створить ефект поволоки. А чарівні пляжі з рухом води здаватимуться примарними. Всі ці ефекти додадуть цікавої динаміки до фотографії.

№2 Легко контролювати налаштування при тьмяному світлі

Багато хто вважаю, що зйомка під час Синьої години досить легка та цікава в порівнянні з умовами яскравого освітлення. При наявності доброї техніки (наприклад, штатива та пульта дистанційного управління) легко керувати різними налаштуваннями, щоб скомпонувати гарні знімки. Тоді як яскравого сонячного дня є шанс отримати пересвічені зображення через неможливість контролювати інтенсивність світла відносно предметів. Проте, кожна техніка фотографування має свої плюси й мінуси.

Список обладнання для зйомок в Синю годину

Нижче перераховано необхідні для зйомки технічні засоби:

 • Добра цифрова дзеркальна фотокамера. Чим краща, тим ліпші вийдуть зображення при тривалій експозиції.
 • Стійкий штатив - це необхідність. Його важливо застосовувати через тривалу експозицію та довгу витримку. Тримаючи камеру в руках ви збільшите шанси отримати змазані знімки.
 • Пульт дистанційного спуску також стане одним з основних предметів, що допоможе вам уникнути тремтіння камери. Альтернативою може бути режим автоспуску, але іноді потрібно скористатися режимом Bulb (для витримки понад 30 секунд), щоб зняти оточення (використаємо при пост обробці).
 • Ручний ліхтарик, щоб добре встановити штатив в темряві.
 • Ширококутний зум-об'єктив - не є обов'язковим, проте він допоможе вам скомпонувати кадр належним чином. Ви зможете збільшувати й зменшувати масштаб залежно від того, що хочете бачити в картинці.
 • Тканина для чистки об'єктива та груша, щоб видувати пил - одні з предметів першої необхідності, щоб прибрати відбитки пальців чи бруд. Такі речі треба мати незалежно від часу зйомки.
 • Різні дрібнички. До прикладу, при фотографуванні в траві стане в нагоді репелент. А якщо на вулиці спекотно, то не забудьте маленького рушника, щоб витерти піт. 

Як знімати в Синю годину

Крок перший: налаштуйте обладнання

В першу чергу встановіть камеру на штатив, який в свою чергу поставте на тверду поверхню, щоб уникнути будь-яких тремтінь камери. Камера має бути міцно зафіксована на штативі. Подивіться у видошукач та скомпонуйте добре кадр. Переконайтеся, що камера добре вирівняна за допомогою електронного рівня (якщо такий є в камері). Переконайтеся, що ви не знаходитесь безпосередньо під джерелом яскравого світла, який відблискуватиме від лінз.

Тримайте пульт дистанційного керування готовим до використання. Дивлячись у видошукач, сфокусуйтесь на котромусь з яскравих об'єктів у кадрі. Після того, як фокус зафіксований, поставте перемикач фокусування на об'єктиві на Ручний фокус (Manual Focus), щоб не допустити втрати фокуса.

Знімайте в RAW форматі, а не JPEG. Це дасть вам більше гнучкості та деталей при пост обробці. Двічі перевірте, чи ваш фокус правильно покриває весь кадр, зробивши кілька тестових знімків. Завжди переконуйтесь у правильності описаного вище перед настанням Синьої години, щоб бути готовим до зйомки. 

Крок другий: знімайте при кількох екпозиціях

Після того, як обладнання було встановлене, а об'єктив добре сфокусований, встановіть діафрагму між F/8 і F/16, щоб переконатися в хорошій глибині різкості. Для контролю шуму на зображенні регулюйте ISO та витримку. Найкраще встановити ISO в межах 100-200. Решту налаштовуйте витримкою. Вона має бути в діапазоні від п'яти секунд до трохи більше хвилини, залежно від бажаної світлини. Найбільш оптимально знімати в повному ручному режимі, бо можна контролювати всі параметри.

Якщо ви хочете зняти кадр з деревами й травою, спробуйте сфотографувати кілька картинок при доброму освітленні. Так вам буде що використовувати під час пост обробки. А також зрозумієте, яку витримку потрібно встановити для зйомки неба. 

Під час Синьої години продовжуйте знімати з різними інтервалами, щоб найкраще експоноване фото використати під час пост обробки. Якщо ваша композиція містить якісь світлові шоу чи архітектуру, що дає багато світла, то встановіть відповідну витримку, аби зображення не виглядало пересвіченим. В процесі аналізуйте свої знімки на правильність експозиції для пост обробки.

Пост обробка знімків з різною експозицією

Для змішування шарів у фотографіях використовуйте Adobe Photoshop. Якщо зображення було знято в RAW форматі, то основні параметри, такі як експозиція (Exposure), ясність (Clarity), соковитість (Vibrance), температура (Temperature) ви зможете відредагувати в Adobe Photoshop. Виберіть найкращі зображення фону, неба, передього плану, та почніть змішувати їх в новому шарі. Приклад нижче:

Розташуйте різні шари відповідно до пріоритету в зображенні, як у прикладі вище. За допомогою інструменту Erase видаліть затемні ділянки з верхнього шару, щоб виявити при цьому правильно експонований шар для ідеального переднього плану. Налаштуйте параметри Selective Colour, Shadow / Highlights, Contrast і т.д., кожного шару, щоб мати рівномірний колірний ефект. Об'єднайте ці шари та отримайте готове остаточне зображення.

Проте багато фотографів не об'єднують шари, щоби при необхідності будь-який з них можна було змінити.

За матеріалами сайту digital-photography-school.com


 

 

 

 

 

 

 

 

Posted on August 4, 2016 and filed under світло.