Як початківцям уникнути типових помилок у фотографії

Кожен фотограф скаже вам, що на початку шляху у фотомистецтві ще нікому не вдавалось уникнути помилок. Одними з найпоширеніших тут є крива лінія горизонту й об'єкти не у фокусі. Тож, як початківцям уникнути помилок - читайте у статті нижче. 

Помилка № 1 - Тьмяні фото

Коли новачок у фотографії порівнює свої фотографії зі знімками професіоналів, вони виглядають похмурими, тьмяними. У більшості випадків так стається через неправильне освітлення сцени. Світло є одним з основних елементів будь-якої фотографії. Часто, коли знімок погано освітлений, навіть незалежно від того, наскільки цікавим є фотографований об'єкт, він виглядатиме нудним та нецікавим. Ви маєте вивчати та розуміти світло; яке освітлення краще підходить для певного типу фотографії та як впливає на загальну картинку світло з різних напрямків.

Наприклад, пейзажна фотографія виглядатиме дивовижно з прямим м'яким освітленням. Ось чому більшість ландшафтних фотографів, як правило, роблять знімки протягом декількох годин до і після сходу чи заходу сонця (золота година). З іншого боку, знімання їжі чи портретів з використанням природного світла найкраще працюють в похмурі дні, коли є розсіяне світло. Витратьте трохи свого часу на вивчення типів освітлення, що підійде для різних сцен, а тоді знову гляньте на свої знімки та подумайте, яке освітлення було б тут найдоречнішим. 

Помилка № 2 - Об'єкти не в фокусі

Правильний фокус невід'ємною частиною доброї фотографії. Грандіозність вашого задуму й прекрасне освітлення не матимут ніякого значення, коли камера не сфокусована на потрібний об'єкт чи він є розмитим через тремтіння камери. Однією з основних причин такої невдачі для початківців може стати надмірна довіра до автофокусу (ви дозволяєте камері вибрати точку/множину точок, на якій зосередитися). Проте часом система автофокусування камери буде націлена на предмет позаду чи попереду об'єкта зйомки. Про це часто сперечаються професійні фотографи. Новачкам же радять користуватися вибірковим точковим автофокусуванням. Щоб отримати хорошу світлину, використовуйте штатив, будьте терплячі та попередньо складіть собі в голові картинку готового знімка. 

Очевидно, що для правильного й швидкого фокусування потрібна практика. Та й штатив не завжди доречний. Але з часом це стане вашою звичкою. Фокусуючись, не поспішайте. Зроблене фото обов'язково збільшуйте на РК-дисплеї, щоб перевірити точність фокусу.

Фокус на відрі, а не на людині

Помилка № 3 - Кривий горизонт

Це, можливо, найпоширеніша помилка початківців. Якщо це не зроблено навмисно, з художньою метою, то такі фото виглядають негарно. Уникнути такого можна використовуючи штатив. Або, можливо, у вашій камері є вбудовані рівні. Якщо ви фотографуєте з рук, то зосередьтесь на горизонті у вічку видошукача. Проте, якщо помилку таки допущено, то її легко виправити у більшості програм для редагування, наприклад, в Lightroom або Photoshop. Обов'язково переконайтеся, що випрямили горизонт, перш, ніж ділитися знімком з друзями чи потенційними клієнтами.

Помилка № 4 - Забагато шумів

Однією з основних проблем, що стоять перед фотографами-початківцями, є різкість картинки. Іноді це може бути складно, коли ви фотографуєте з великою кількістю світла, але в умовах низької освітленості це може стати справжнім випробуванням. Якщо швидкість витримки має бути висока, то нема іншого виходу, аніж підняти ISO. Це добре лише тоді, коли ви точно вивчили можливості своєї камери й знаєте всі можливості шуму.

Різні камери виробляють різні рівні шуму. Якщо його занадто багато на фото, воно виглядатиме нерізким. Найліпшим способом уникнути цієї проблеми буде використання штатива. Але в певних обставинах це неможливо, то підніміть рівень ISO настільки високо, скільки потрібно для знімка. Коли ви вже тестували можливості вашої камери, то знаєте, наскільки можна підвищити ISO перш, ніж зображення стане занадто шумним.

ISO 6400, F/5.0, витримка 1/100. Canon 550D

Помилка № 5 - Надмірне редагування

Ми, звичайно ж, при редагуванні фото хочемо лише покращити його. Але ефект від пост обробки може бути й негативним. Ключовою відмінністю між доброю обробкою та надмірною є відчуття межі. Старайтесь не впадайте в крайнощі. Перемістіть повзунки занадто далеко і ваш знімок виглядатиме неприродно.  

В таких випадках винуватцем, здебільшого, буде надмірне підвищення різкості зображення, занадто багато контрасту, перенасичення та надто знижений рівень шуму. Завжди пам'ятайте, що кардинальні зміни фото дуже помітні та очевидні. 

Надмірно оброблене зображення

Помилка № 6 - Погане кадрування

Добре кадрування має сильний вплив на світлину. Коли навколо головного об'єкта відбувається багато подій, то можна втратити основне. З іншого боку, якщо не внести до знімка довколишніх предметів, явищ чи подій, то світлина втратить контекст. Буде найкраще, якщо ви правильно кадруватимете фото вже під час зйомки. В реальності цього буває важко досягти. До прикладу, коли відбувається щось цікаве, що не повториться і ви встигнете зробити лише один кадр. Але, в будь якому випадку, про кадрування потрібно подбати. Перевагою цифрової фотографії є можливість пробувати різне кадрування, щоб знайти ідеальне. 

Невдале кадрування

Краще кадрування

Помилка № 7 - Забувати необхідні речі

Здавалося б, все очевидно. Проте все вищесказане буде намарно, якщо ви не зможете включити вашу камеру чи матимете запасних карт пам'яті. Це неймовірно, але такі забудькуваті фотографи не рідкість. Запам'ятайте, що на зйомці завжди треба мати при собі додаткові порожні карти пам'яті та запасні акумулятори. Майте на увазі, що для фото з довгими витримками батарея сідатиме швидше, ніж зазвичай. А якщо ви будете фотографувати в RAW форматі, то через його великий об'єм вам потрібно буде більше пам'яті.

Індикатор заряду батареї та кількість кадрів, які вмістяться на картці

Всі фотографи іноді помиляються. Часом добре початківцям помилятися, це значить, що таке навряд чи повториться в майбутньому. Важливо вчитися на своїх невдачах, щоб потім фотографувати добре. 

За матеріалами сайту digital-photography-school.com


 

 

 

 

 

 

 

 

Posted on August 18, 2016 and filed under корисне.