Зйомка під дощем

Незважаючи на те, що фотографії, зроблені в дощову погоду, вирізняються своєю загадковістю, барвистістю й емоційністю, дощ змушує ховатися навіть найвідчайдушніших фотографів. Дійсно, робота в холодну зливу приносить мало задоволення. Принаймні, багато хто так вважає. Від того, як ви одягнетеся, залежатиме не тільки ваш комфорт, але й ентузіазм і віддача роботі. Запасіться парою водонепроникних рукавичок, гумовим взуттям та верхнім одягом.

Досвідчені фотолюбителі, зокрема ті, які живуть у вологих кліматичних поясах, класифікували дощ в залежності від його сили і тривалості: грибний дощ, дрібний дощ, злива, гроза. Саме зливу і грозу багато фотографів воліють перечекати в сухому затишному місці. Видимість в таку погоду вкрай обмежена - далі лінзи об'єктива вам навряд чи вдасться щось роздивитися. Але відразу ж після закінчення дощу не баріться, вибігайте на вулицю і починайте фотографувати - дощ залишає після себе величезну кількість варіантів для зйомки.

Що фотографувати?

Зверніть увагу на драматичне небо, затягнуте важкими сірими хмарами. Навряд чи в сонячну погоду ви побачите, як крізь низько навислі хмари прориваються тьмяні промені сонця...

Проявіть креативність, фотографуючи дощові краплі, відображення в річці, озері, в калюжах. Не забувайте також і про маленькі об'єкти зйомки. На листочках рослин зазвичай затримуються краплі води, створюючи цікаві художні ефекти.

Мокрі поверхні мають чистіший та насиченіший колір, причому відноситься це і до листя, і до трави, і до стовбурів дерев. Тому після дощу все переливається різними кольорами. Спробуйте передати на фотографії барабанний бій дощових крапель та дзюрчання струмочків. Часто під час або після дощу утворюється м'який туман, за допомогою якого можна навіть звичайну, повсякденну сцену перетворити на містичну й таємничу.
Під час і після дощу освітлення може змінюватися кожні кілька секунд, тож дійте швидко.

Природний об'єктив

Крапля води, що звисає з листочка, може послужити збільшувальним шклом - знімайте крізь неї, використовуючи її як другий об'єктив.

Захист від вологи

Фотографування під дощем може коштувати дуже дорого: велика ймовірність намочити фотоапаратуру.

Запасіться поліетиленовими пакетами різних розмірів. Фоторюкзак, фотосумка і кофри можуть забезпечити захист фототехніки тільки від невеликого й нетривалого дощу. За сильнішого дощу накрийте фоторюкзак великим целофановим пакетом.

Оскільки, через погане освітлення в дощову погоду найчастіше доводиться використовувати штатив, накривайте встановлену на ньому фотокамеру великим прозорим целофановим пакетом. Піднімайте його тільки для виміру експозиції та під час самого знімання.

Для більшої безпеки помістіть фотокамеру в поліетиленовий пакет, виріжте отвір для об'єктива і накладіть бленду, щоби вберегти від води передню лінзу об'єктива. Якщо дощ застав вас зненацька, заховайте фотокамеру під одяг і виймайте безпосередньо перед зйомкою.
У безвітряну дощову погоду не забувайте і про парасольку. Перед тим помістіть фотокамеру на штатив.

Чохол для зйомки в дощ

Повністю вирішити проблему зйомки в дощ можна за допомогою спеціального чохла для такої зйомки. Його можна підібрати під будь-яку фотокамеру.

За бажання водонепроникний чохол можна зробити самостійно. Для цього вдягніть ззаду на камеру прозорий целофановий пакет великого розміру, зберіть його горловину навколо об'єктива, щільно притиснувши до об'єктиву гумкою. Частину горловини пакету відігніть назад і притисніть вдруге такою ж гумкою: водонепроникний чохол готовий.

Стежте, щоб обидві гумки притиснули пакет на одному й тому ж кільці об'єктива - таким чином вони не будуть вносити перешкод в роботу автоматики об'єктива.

Низька температура

Дощ часто є причиною утворення конденсату. Щоб уникнути конденсату, ретельно вкутайте охолоджений фотоапарат, перш ніж внести його в тепле приміщення. При температурі нижче нуля вода в місцях з'єднання штатива або в рухомих частинах об'єктива може замерзнути - це часто стає причиною пошкодження пристроїв. Не залишайте на ніч вологе фотообладнання на вулиці або в машині.

Фільтри

При зйомці в дощ ми рекомендуємо вам скористатися захисними фільтрами. Це допоможе уникнути потрапляння води на оптику й зменшить ймовірність утворення подряпин.

Світлозахисна бленда об'єктива

Використовуйте бленду - насадку, призначену для захисту об'єктиву від потрапляння всередину сторонніх променів світла. Вона також допоможе зберегти в сухості передню лінзу об'єктива.

Періодично перевіряйте чи сухий об'єктив фотокамери, оскільки найменша крапля може зіпсувати знімок.
У похмуру погоду фотокамера автоматично вибере значення експозиції, яке рівномірно розподілить освітлення по всіх об'єктах.
Якщо сцена освітлена рівномірно, а ви хочете повністю передати настрій похмурої погоди, недоекспонуйте знімок на півстопа або один стоп.
Дощові краплі можна зробити більш виразними, використовуючи довшу витримку - 1/30 або 1/60 секунди. Телеоб'єктив "зробить" туман густішим. У вітряну погоду використовуйте коротку витримку, якщо хочете заморозити рух. Довга витримка передасть колихання гілок, трави, листя...

Переклад з http://www.takefoto.ru/articles/teoriya_fotografii/31_syemka_pod_dojdem