Одяг для портрета: як обрати правильний

Одяг людей, яких ви фотографуєте, є досить делікатною темою для обговорення, особливо, якщо ви просто знімаєте портрет як "друг з хорошою камерою". Навіть професіоналу в наші дні важко змусити людей прислухатися до рекомендацій як одягтися, щоби не викликати здивування (як мінімум). 

Ця стаття допоможе вам зрозуміти, що з одягу запропонувати вашим моделям для зйомки портрета. Ви також дізнаєтеся, як допомогти їм зрозуміти, що ваші пропозиції насправді в їх інтересах, і щоб вони справді до вас дослухались.

Одяг - важлива деталь у портреті

Одяг у кадрі є таким же значимим, як і всі інші деталі: освітлення, розташування і позування. Погано підібраний одяг може зіпсувати навіть найдаліший портрет. Ви маєте допомогти своїм клієнтам з підбором гардеробу для зйомок для того, щоб: 

 • модель була основним об'єктом в кадрі
 • покращити зовнішній вигляд фотографованих
 • приховати недоліки моделі 

Погано підібрана одежа може звести нанівець всі ваші зусилля як фотографа. Але ж усі сподіваються на найкращий результат, а не на:

 • одяг, який викликає подив. За ним не помітно самого фотографованого 
 • руки, ноги чи інші частини тіла, які мають непривабливий вигляд в одязі, що не личить 
 • одяг, який так привертає увагу, що фото більше розказує про саме вбрання чи моду, аніж про людину 

Отже, що ж одягнути на зйомку портрета?

Люди часто не зовсім розуміють, в що вбратися для красивого портретного фото, аж доки ви їм не підкажете. Ось кілька рекомендацій:

 • кольоровий однотонний одяг
 • вибирати приглушені м'які тони
 • вибирати схожі тони для верху та низу (все темне чи все світле)
 • вибирати 1-3 кольори для групових портретів зі схожими тонами кольорової палітри. Наприклад, темно-зелений, темно-синій та бордовий - темні "дорогі" відтінки. Чи жовто-коричневий, оливково-зелений та денім - всі легкі, м'які тони
 • вибирати топи з рукавами, принаймні до ліктя
 • вибирати довгі штани для чоловіків/жінок або спідниці нижче коліна для жінок
 • вибирати темні шкарпетки й взуття (якщо це не фото на пляжі)
 • ювелірні вироби - прості та мінімалістичні
 • зробити таку зачіску, яку носите зазвичай до вибраного типу одягу (пояснення трохи нижче) 
 • нову стрижку робіть принаймні за 2 тижні до фотозйомки

Бонусом йдуть кілька рекомендацій для зачіски й макіяжу, проте вони невіддільні від порад щодо одягу. 

Зауважте, що в наведеному вище списку не використано частку "не". Кажуть, що людський мозок зазвичай не фіксує речення з "не". Наприклад, якщо ви скажете співрозмовникові: "Не думай про лимон", що він зробить? Звичайно, подумає про лимон. Тому, коли пояснюєте про одяг, постарайтесь рекомендувати певні речі, а не перелічувати те, чого не варто вдягати. 

Якщо ви скажете: "Не носіть смужки, квіти або яскраві кольори", що клієнт запам'ятає? "Здається, фотограф щось казав про смужку та яскраві кольори. Ось, в що треба вдягнутись". 

Ймовірно, що жінки звідкись чули, що для фотозйомки потрібен темний, виразний, вечірній макіяж. Тому навіть дівчата, які в повсякденному житті не користуються декоративною косметикою, можуть прийти на зйомку з чорними підведеними очима та червоною помадою на губах. Потім вона зненавидить свої фотографії, бо буде зовсім не схожа на себе. Можливо, нічого про це не скаже, а вам здасться, що тій дівчині просто не до вподоби ваша робота.

Робота фотографа, навіть якщо це просто для задоволення і для друзів, допомогти людям виглядати на портреті якнайкраще. 

Зображення нижче - з весілля. Зйомка родини разом спеціально наперед не планувалася. Але тут продемонстровано, який вигляд матиме фотографія, де всі одягнені по-різному. Багато кольорів - деякі темні, деякі світлі; кілька яскравих візерунків та коротких спідниць; багато коротких рукавів (це був спекотний день) і хтось в білих босоніжках. Ви бачите, як всі ці речі впливають на загальну фотографію? В цілому, все не так погано, буває й гірше. Подивимося, як допомогти в такій ситуації. Ці два знімки одинаково не дуже вдалі. 

Приклади "правильного"одягу

Ця сім'я вибрала все чорне та денім, здебільшого таке поєднання дуже вдале. Єдина порада, можливо краще б мама одягла щось з довгими рукавами. Зверніть увагу на те, скільки уваги привертають її руки? Жінці так підходить, проте людину, яка некомфортно почувається через зайву вагу, оголені руки зроблять ще більшою. 

На зображенні нижче всі в чорному, крім немовлятка. З вибором однотонного чи зовсім чорного одягу для маленьких дітей завжди важко. Зверніть увагу тут на дві речі: 1. дитина виділяється найбільше, в даному випадку це прекрасно, бо вона найменша і на неї хочеться дивитися; 2. якби це був дорослий чоловік у світлому костюмі, це би спрацювало так само? Навряд чи. Такий чоловік буде дуже виділятися та матиме більший вигляд. Ніхто не любить виглядати більшим. 

Сім'я на фото нижче обрала доволі правильний одяг темних тонів: сірі, темно-фіолетові й темно-сині. Все гарно комбінується з джинсами. 

Як переконати клієнтів одягнути правильний одяг 

Аби переконати людей в правильності ваших слів щодо одягу, потрібно їх аргументувати. Просте перелічення рекомендацій може здатися нав'язливим, ніби ви вказуєте їм, що робити. Більшість припускають, що вміють одягатися. Тому, коли ви дасте їм список, то це може навіть образити. В такому випадку людина почне оборонятися, а не слухати ваші пропозиції.

Фотографія є комбінацією технічної, художньої та психологічної частин.

Глянемо знову на рекомендований список, але цього разу аргументувавши його. Якщо підкреслювати користь від правильного вбрання, то більшість клієнтів з вами погодяться. Всі хочуть мати найкращий вигляд на фото. 

 • одяг одного кольору однотонний для групи осіб. Так ніхто не виділятиметься. Якщо хтось одягне смугасте вбрання, він буде ніби відокремлений від групи;
 • вибирати приглушені тони, пом'якшені. Так буде видно самих фотографованих, а не їх одяг. Часто вбрання яскравих кольорів (особливо червоні, апельсинові та жовті) додають кілограмів на фото;  
 • вибирати однакові тони для верху та низу (обидва темні чи обидва світлі). Білий верх й темні штани зроблять верхню частину тіла масивнішою. Хіба що так і задумано. Аналогічно й навпаки;
 • вибирати 1-3 кольори для групових портретів, які гарно поєднуються між собою. Такі фото матимуть чудовий вигляд! 
 • вибирати верх з рукавами принаймні до ліктя. Бо коли руки повністю оголені, вони привертають більше уваги, аніж модель загалом;   
 • вибрати довгі штани для чоловіків/жінок чи спідниці нижче колін для жінок. Тоді ноги не відвертатимуть уваги від обличчя. Можна сидіти, згинатися, не переймаючись за оголені ноги; 
 • вибирати темні шкарпетки й взуття (якщо це не пляжне фото). Білий колір шкарпеток та мештів привертатиме зайву увагу; 
 • прикраси прості та мінімалістичні, щоби не забирати увагу від обличчя;
 • зачіска має відповідати стилю одягу. Непотрібно робити пишне високе волосся для зйомки в джинсах. Але й для фото у вечірній сукні звичайний "хвостик" не буде доречним. Постарайтесь все витримати в одному стилі; 
 • до нової стрижки чи зачіски потрібно звикнути. Тому рекомендовано йти до перукарні не пізніше, ніж за два тижні до фотозйомки. Так ви зможете гарно розслаблено позувати, а не думати щохвилини про своє волосся;  

  Ви помітили щось спільне в усіх цих порадах? Більшість людей мають однакові страхи щодо фотографування. Вони бояться, що не вміють гарно позувати, що занадто старі чи товсті. Тому, якщо ваші рекомендації допоможуть їм хоч трошки позбавитися своїх переживань, вони почуватимуться набагато впевненіше під час зйомок. 

  Підсумуємо 

Ви напевне помітили, що майже всі хороші приклади у нашій статті є з одягом темних кольорів. Більшість чули, що темний або чорний колір додає стрункості. В якійсь мірі це правда. Але й світлі кольори можуть працювати на користь, якщо група фотографованих одягнута в світле. Одна людина в темному тут виділятиметься. Маленькі діти в джинсах та білих сорочках/футболках, з босими ногами дуже милі, як і маленькі дівчатка в білих сукнях у променях сонця. Не бійтесь інших кольорів чи відтінків, просто обирайте схожі. Деякі родини мають навіть свої family look - однаковий одяг однакового кольору. Такі фото неймовірні! 

Вся справа в тому, аби переконати клієнта, що одяг має допомагати в кадрі і аж ніяк не псувати його, не відвертати уваги від особистості. 

За матеріалами сайту digital-photography-school.com