Легка та приємна родинна фотосесія - як організувати?

Автор Melinda Smith

Нечасто зустрінеш людину, якій би дуже подобалося фотографувати велику родину. Бо думки про те, як добре зняти всіх тіток, "божевільних" дядьків, "диких" дітей, бабусь та дідусів, що втомлено всміхаються - це зовсім невесело. Багато фотографів відмовляються від такої роботи, бо вона не приносить особливого задоволення. Проте, декому це подобається чи ви просто змушені знімати, бо є фотографом і вас попросив хтось з родичів. Не відмовляти ж рідні?

Думайте про великі родини як про ваших рідних

Це найперше, що вам допоможе. Тоді замість складної божевільної фотосесії ви зніматимете з любов'ю. 

Одного разу мене попросили додати брата, який загинув якийсь час тому, до родинного фото. Коли вся родина фотографувалася, він не зміг піти з роботи швидше. Фото зробили без нього. А потім цей брат трагічно загинув, їх останній сімейний портрет так і залишився без нього. 

Тому я взяла його підходящий знімок і за допомогою магії Photoshop поставила чоловіка на родинне фото. Мені хотілося, аби ця велика дружня родина все ж мала свій останній повний портрет. Це змусило мене усвідомити наскільки крихким є життя, наскільки крихкими є сім'ї. Якщо я маю можливість сфотографувати сім'ю просто зараз, сьогодні, як вона є, я буду щаслива зробити це. Ви ніколи не знаєте, коли або чому цей портрет може стати безцінним для них.

Мало того, що такі фото стануть родинними реліквіями, їх може бути весело знімати й не так вже й складно. Тому дозвольте мені дати вам кілька порад, щоби допомогти.

Будте ініціативними, сміливими та швидко рухайтеся

При роботі з великою групою людей хтось має бути головним. І цією людиною будете ви, фотограф. Це не той випадок, де можна бути боязким і тихим, сподіваючись, що все вирішиться саме собою. Почніть з того, щоб привернути увагу кожного. Якщо ви візьмете одразу все під свій контроль, це вселить впевненість у кожного фотографованого члена родини. Вони будуть знати, що ви професіонал і зможуть вам довіритися. Багато посміхайтеся і, якщо вмієте добре жартувати, обов'язково розкажіть щось смішне. Це розслабить ваших моделей. Скажіть родині, що коли вони будуть вас уважно слухати, то все дуже швидко пройде, а може навіть й весело. Їм таке сподобаються і вам стануть допомагати. 

Не витрачайте багато часу на розташування усіх членів родини. Наперед визначіться де хто має стояти. Ви мусите контролювати чи всі вмістилися в кадр, чи всіх добре видно. Якщо хтось ховається, м'яко, але твердо перемістіть його на правильну позицію. Якщо є багато маленьких дітей, це особливо важливо. Вони швидко втрачають інтерес і терпіння, тому знімайте навіть ті моменти, де дітки комунікують між собою чи бавлятся. Фотографії точно не будуть хорошими, коли вже всі виснажені, тому поспішайте. 

Додайте індивідуальності

З великою групою добре фото може вийти лише у випадку, коли змусити всіх дивитися на вас і посміхатися. Багатьом клієнтам це подобається - така традиційна сімейна фотографія, дуже правильна. Але спробуйте зняти для них кілька фото додавши чогось особливого, що притаманне лише цій родині. 

Мені найбільше подобається просити, аби всі обійнялися, щоби дідусі з бабусями взялися за руки. Встановіть камеру та розташуйте членів родини для традиційного фото, а потім хай обіймуться. Зазвичай, це викликає стільки позитивних емоцій та сміху, що вам потрібно буде тільки встигати фіксувати цей зворушливий зв'язок поколінь.

Спробуйте різне позування і позиції

Дійсно велику сімейну групу може бути проблематично гарно розташувати. Уявіть собі, що в одній фотографії потрібно поєднати чотири покоління! Деяким родинам подобається стояти щільно разом, інші люблять фото, де всі перемішані між собою. Це добре, але й гарно, коли видно маленькі сім'ї, які в межах групи пов'язані одне з одним. Цього можна досягти, коли попросити кожну сім'ю стати поруч з іншою, можна навіть зробити прогалини між кожною з них. Зазвичай, я роблю кілька варіантів, тоді у них є варіанти на вибір.

По-родинному затишно виглядає фотографія, де по центрі стоять дідусь з бабусею, а діти рівномірно розташовані по обидва боки від них.

Такий стиль не передбачає багато реквізиту, тому ви не помітите багато стільців і табуретів в моїх сімейних фотографіях. Варіант з їх використанням може створити різні рівні як додаткову перевагу. Але, часом встановлення стільців займає багато часу і ваші моделі втрачають терпіння. Я віддаю перевагу випадковим, природним на вигляд фото, на відміну від дуже "правильних". Проте, якщо це ваш стиль зйомки, то не соромтеся використовувати якісь речі додатково. 

Знайдіть підходящі місця

Коли ви хочете сфотографувати родину, де хтось має сидіти, то шукайте відповідні місця - це можуть бути камені, колоди, паркові лавки, дехто може сидіти й на землі. Можна комбінувати фото, коли одні члени родини сидять, інші стоять. Проте, не затягуйте процес зйомки та не вигадуйте якихось чудернацьких позицій, бо люди змучаться і втратять інтерес.  

Для такої великої групи може бути важко знайти гарне місце. Постарайтесь, аби фон був простим, не надто активним. Якщо це можливо, заплануйте зйомку на ранок чи вечір, щоби скористатися кращим освітленням. Шукайте місця, де є великі дерева чи будівлі, що фільтруватимуть світло. Адже це складно зробити в умовах, де знятися мають аж 30 осіб, до прикладу. 

Коли гарне місце для зйомки знайдено, не старайтеся шукати ще чогось кращого. Дотримуйтесь одного чи двох хороших фонів і знімайте. Бо групу з 20 осіб важко швидко й безболісно перемістити на інше місце. 

Знімайте окремі сім'ї чи групи

Після того, як ви сфотографували величезну родину, можна взятися до знімання маленьких груп. Нижче список груп, які я роблю:

 • Вся велика родина
 • Дідусь і бабуся (тато і мама) самі
 • Тато і мама зі своїми дітьми (братами і сестрами)
 • Тато і мама зі своїми дітьми та їх дружини/чоловіки
 • Всі брати і сестри
 • Рідні брати/сестри та їх дружини/чоловіки
 • Дідусь і бабуся з онуками
 • Всі внуки
 • Сестри разом
 • Брати разом
 • Кожна окрема сім'я

Це не обов'язковий список, все залежить від бажань сім'ї. Крім того всі сім'ї різні, в них може не бути мами чи тата, чи когось іншого з рідні. Це лише орієнтовний перелік, аби ви мали уявлення як добре групувати членів родини на фото. 

Спочатку намагайтесь сфотографувати всю сім'ю, а потім вже розбивайте на дрібніші групи. Бо чим більша група, тим важче отримати гарне фото. Але, коли якісь із сімей прибувають раніше, не впускайте шансу познімати їх першими. Очікування іноді забирає багато терпіння. 

Ще кілька порад

Пам'ятайте, коли ви працюєте з великими сім'ями, то не прагніть досконалості. Діти часто не хочуть слухати, що ви їм кажете, а члени сім'ї сваряться через дрібниці. Просто робіть свою роботу якнайкраще. Якщо хтось з малюків не дивиться в камеру або навіть плаче, ви продовжуйте фотографувати. В кінці вам ще подякують за світлини, де збережено спогади про діток у такому природному для них стані. 

Спрямовуйте дорослих

Скажіть батькам та дідусям з бабусями, щоби продовжували дивитися з посмішкою на вас, навіть якщо ви намагаєтеся привернути увагу їхніх дітей. Багато хороших фотографій зіпсовано батьками, які дивляться вниз і читають лекції своїм діткам в той момент, коли ця ж дитина нарешті посміхається в камеру. Якщо дорослі готові до зйомки в будь-який момент, то ви будете мати шанс зловити на частку секунди посмішку дитини.

Велику родину фотографуйте найбільше

Всю родину знімайте якнайбільше. Можливо, ви думаєте, що вже отримали бажані кадри, але потім, коли глянете на них зі збільшенням, то побачите, що один дядько мружиться в кожному знімку. Якщо відзняти багато фотографій одну за одною, то можна буде легко виправити недоліки при пост-обробці. 

Любіть родини, які фотографуєте

Не забувайте ставитися з любов'ю до сімей, які фотографуєте. Вони ж люблять один одного, навіть попри недоліки та недосконалість; достатньо, аби хотіти зберегти цей момент в їх житті. Ця фотографія буде важливою принаймні для однією людини на ній. Вони й так зробили багато, коли зібралися в одному місці водночас. Вони довіряють вам, цінуйте це. На час зйомок відчуйте себе членом їх родини і нехай ваш об'єктив зафіксує їхню любов.