Як уникнути розмитих фотографій дітей

Автор Meredith Clark

Одним з найпоширеніших запитань від фотографів-любителів є: "Допоможіть! Всі фотографії з моєю дитиною розмиті! Що я роблю не так?!". Якщо це про вас, то нижче я розповім про п'ять речей, що допоможуть вам уникнути розмитих дитячих світлин.

1. Зверніть увагу на діафрагму

Коли йдеться про фотографування дітей, а знімки всі як один розмиті, вирішенням може стати правильна ширина отвору діафрагми. Проте, якщо ви відносно новачок у фотографії, вам може бути складно зрозуміти, в якому напрямку слід рухатись.

При зніманні на широку діафрагму (наприклад, F/1.4 або F/1.8) може так статися, що тільки частина обличчя дитини є у фокусі або тільки одна з кількох діток на фото знаходиться у фокусі. Тоді спробуйте трохи закрити діафрагму, іншими словами налаштуйте більше число, як от F/4 або F/5.6).

Якщо ви знімаєте з діафрагмою F/5.6 або й вище (до прикладу, F/8 або F/11) і помітите зайве тремтінням камери або розмитість руху, можна спробувати відкрити діафрагму ширше (щоб її число було менше за F/4 або F/2.8), якщо це можливо. Це дозволить захопити більше світла та створить кращий баланс між діафрагмою і витримкою.

2. Використовуйте режим пріоритету витримки

Якщо ви зазвичай використовуєте якийсь з режимів зйомки вашої камери, то при фотографуванні діток, які рухаються, спробуйте познімати в режимі пріоритету витримки, хай вона становить 1/500 чи вище. Використовуючи режим пріоритету витримки, ви встановите витримку, а камера вибиратиме інші параметри, щоби збалансувати обрану швидкість.

Майте на увазі, що в даному режимі можна самостійно вибрати ISO. Обов'язково дивіться на експозицію і відштовхуючись від неї налаштовуйте ISO (або встановіть його в автоматичний режим). Часто в режимі пріоритету витримки з ISO 100 фотографії можуть вийти дуже темними чи навіть чорними. 

3. Використайте режим серійної зйомки 

У світі фотографії така практика, де фотограф старається зробити якомога більше знімків (серію зображень) з використанням режиму серійної зйомки, та сподівається, що хоч один з них виявиться гарним, останнім часом сприймається різко негативно. Звичайно ж, ми не мусимо застосовувати серійну зйомку під час кожної фотосесії, але для зручного фотографування дітей це стане вам у пригоді.

Одного дня я взяла свою донечку до парку для зйомки. Вона мала підкидати листя в повітря, щоби воно падало на неї. Тут я й використала режим серійної зйомки, бо він дозволив мені захопити дії, рухи, які дуже швидко змінювалися.

Я іноді використовую режим серійної зйомки для короткої серії зображень. Наприклад, щоб захопити кружляння на каруселі, біг чи якийсь швидкий рух діток, що триває обмежений проміжок часу. Так, звичайно, те саме можна виконати й без режиму серійної зйомки. Проте, коли я знаю, що мої можливості зафіксувати конкретну подію обмежені (до прикладу, дитина намагається забити гол у футбольному матчі), мені зручно застосувати саме такий режим знімання. 

4. Не бійтеся автофокуса

Десь колись я чула, що справжній фотограф ніколи не користується автофокусом та автоматичними режимами камери. І абсолютно з цим не згідна. 

Якщо ви намагаєтеся сфотографувати дійсно активних дітей, не нехтуйте автофокусування! Це зробить вашу роботу набагато простішою! Якщо ж ви вже використовуєте автофокусування, але проблем з фотографіями не меншає, спробуйте змінити налаштування. З власного досвіду скажу, що вибір однієї точки на автофокусі дасть значно кращі результати, аніж коли камера сама вибиратиме одну. Якщо у вас є можливість вибирати точку фокусування, спробуйте вибрати одну (почніть з центральної точки, якщо не знаєте з чого почати) і подивіться чи поліпшиться фокус.

Режими фокусування
Інша справа, це змінити режим автоматичного фокусування. Якщо ви намагаєтеся сфотографувати рух, переміщення дітей і режим автоматичного фокусування зараз налаштований One Shot (Canon) або AF-S (Nikon), спробуйте переключитися в режим безперервного автофокусування - Al Servo (Canon) або AF-C (Nikon). Режим One Shot призначений, щоби зосередитися швидше на статичних об'єктах, це не найкращий вибір, аби зафіксувати швидкий рух дітей.

При перемиканні в режим Al Servo ви вибираєте безперервну роботу об'єктива. У режимі безперервного автофокусування натисніть кнопку спуску наполовину, хай камера безперервно відслідковує ваш об'єкт аж доки ви не натиснете кнопку спуску повністю. 

Деякі моделі камер мають гібридний режим AI Focus (AF-A для Nikon), який призначений коливатися між статичним об'єктом, що потім починає рухатися. Але він мені подобається найменше. Проте, кожна модель камери працює трохи по-іншому, тому, безумовно, варто поекспериментувати з гібридними режимами автоматичного фокусування, якщо ваша камера має таку можливість.

5. Використовуйте спалах (помірно)

Хоча мені здається, що краще знімати без спалаху де є така можливість, звичайно, є випадки, де застосування спалаху допоможе заморозити дію та уникнути змазаних зображень. Найкращою порадою буде його використання в міру. Збалансуйте його з природним освітленням, розсійте світло від спалаху чи відбийте його, аби знімок мав максимально природний вигляд. 

Фотографування дітей, безумовно, вимагає терпіння. Ці п'ять порад допоможуть вам усунути розмитість і ви збережете красиву пам'ять про дитинство на довгі роки!