Як почати знімати красиві портрети: 15 порад

Автор Oded Wagenstein

1. Поважайте людей довкола

Це перше правило при зйомці людей. Неважливо, чи ви будете фотографувати бідну дитину з Лаосу, чи генерального директора великої компанії з Нью-Йорку - завжди поважайте людей, яких фотографуєте. Є така приказка: "Не потрібно підходити ближче до людини, щоби її сфотографувати, потрібно зробити її фото, аби стати ближчими". Хай ваша камера буде мостом, а не зброєю. Є багато стріт-фотографів, які можуть сфотографувати когось так, що він і не помітить. Але ж фотографи не мисливці, а люди - не зайці. Ви не мусите бігати за ними. Тому, фотографуйте людей так, як би хотіли, щоби сфотографували вашу бабусю. 

2. Зрозумійте, що таке портрет

З Вікіпедії: "Портрет - мальоване, скульптурне або фотографічне зображення людини або групи людей, а також відповідний жанр образотворчого мистецтва"

Хоча це дуже узагальнене визначення, та воно допоможе вам зрозуміти справжню природу хорошої портретної фотографії. Портрет має розповідати історію. Яку історію? То має бути розповідь про людину на зображенні. А як розказати історію людини в одному фото? Ніяк! Всю правду про людину ніколи не змалюєш за один момент, бо життя дуже складне. Але ви можете зосередитися на певних емоціях моделі. І першим способом стане "підсвічування" - це коли ви не знаєте нічого про людину, яку фотографуєте. 

Наприклад, на фото вище зображено маленьку японку. Мені хотілося показати момент, де вона тримала за руку маму і ще не вирішила, чи триматися за неї міцніше, чи відпустити. А іноді хороші фото не демонструють всю історію відразу, як на світлині внизу. Як ви думаєте, ця дівчинка чекає на когось, чи проводжає? 

3. Шукайте емоції

Цікаво побачити якесь екзотичне обличчя з далекого племені, але для того, щоби це був справді портрет з розповіддю, він має викликати емоції. Стів МакКаррі називав це "моментом істини", коли зняті всі покрови з душі. Це може бути щастя, страх або захоплення. Емоції стануть найкращим способом створити зв'язок між зображенням та глядачами.

Найкращим способом зловити емоцію на камеру - це вибрати потрібний момент для натискання на кнопку. Тому уважно спостерігайте за тими, кого маєте знімати. 

4. Почніть зі своєї зони комфорту

Непросто вийти на вулицю та знімати незнайомих людей. Тому почніть зі зйомки того, кого вже добре знаєте. Так ви пропустите необхідність "розтоплювати лід" та зможете обдумувати інші важливі елементи портрета, як от: світло, композиція, постановка й колір. Вам не доведеться далеко ходити за цікавими типажами, почніть з друзів та родини.

5. Вийдіть з зони комфортності

День без вивчення чогось нового - даремно прожитий день. При роботі з портретами головною проблемою будете ви самі. "Мені не хочеться зробити комусь боляче чи образити", "Не хочу порушувати чужу приватність" - так ми виправдовуємося, знімаючи людей з далекої відстані. Отже, якщо вам справді хочеться підняти власний рівень фотографії, то фотографуйте знову й знову. Практикуйтесь, доки не станете кращими. Зазвичай, це не так складно, як ви собі придумали. Вийдіть на вулицю, знайдіть цікаву людину й просто скажіть: "Привіт, я захоплююся фотографією і хотів би вас познімати... А може я надішлю вам фото потім?". Повірте, ви будете ти здивовані результатами. Ну подумайте, якщо просто спитати, то найгірше, що може статися, це ви отримаєте відмову. Добре, спитаєте когось іншого. 

6. Виберіть правильну фокусну відстань

"Який об'єктив найкращий для знімання портретів?" - це питання дуже поширене серед фотографів-початківців. Відповідь проста - немає якоїсь ідеальної лінзи для портретного знімка. Налаштуйте фокусну відстань "під себе". При цьому врахуйте:

  • відстань, з якої ви, зазвичай, любите фотографувати людей
  • вага, яку ви готові носити
  • максимальна діафрагма для зйомки з низьким освітленням та малою глибиною різкості
  • і, звичайно, ціна

Більшість моїх портретів зроблені на 85мм або 24-70мм об'єктиви.

7. Оберіть неправильну фокусну відстань

Спробуйте повправлятися знімати різними об'єктивами. Практикуйте зйомку з лінзами, з якими не звикли працювати. Тобто, якщо ви зазвичай працювали з телеоб'єктивом, спробуйте скористатися широким кутом. Якщо ж завжди знімали зблизька, зробіть крок назад і дочекайтеся гарного моменту. Хороший фотограф є гнучким.

8. Вчіться у найкращих фотографів

Якщо вам не вистачає натхнення, передивіться фотографії майстрів:

  • Dorothea Lange – одна з перших почала знімати в стилі соцреалізму
  • Steve McCurry – напевне, кращий портретист-фотограф в історії
  • Richard Avedon – унікальний fashion та портретний фотограф
  • Sebastião Salgado- надзвичайно гарно знімає репортажні портрети у ч/б
  • Annie Leibovitz- портрети. Просто перегляньте
  • чи будь-хто з тих, на кого ви рівняєтесь

9. Змінюйте глибину різкості

Переважно всім подобаються портрети з малою глибиною різкості, коли фон повністю розмитий. Саме для портретів це добре, адже око глядача спрямовується до головного об'єкта. При ввімкненому автофокусі зверніть увагу, чи глибина різкості не є надміру малою. Бо в цьому випадку фокус може бути лише на бровах або віях, а не на очах. Щоби зрозуміти, від чого залежить глибина різкості, попрактикуйте різну відстань до фотографованого, фокусну відстань та різну діафрагму.

10. Не використовуйте спалаху

Чим більше знімального обладнання ви берете зі собою, тим менше уваги приділяєте людині, яку фотографуєте. Немає потреби брати спалах в сонячні країни, де й так є багато красивого доступного світла. Спочатку навчіться фотографувати з природним освітленням, а вже після цього переходьте до використання рефлекторів, спалахів або будь-яких інших додаткових ґаджетів.
 

11. Не слідуйте за натовпом

Зробіть ось що: введіть у пошук Google "жінка з сигарою на Кубі" і подивіться на результати. Жінка в тому ж образі на багатьох фото. Так знімають безліч фотографів. Невже з 3 млн. туристів, які щороку відвідують Кубу, не можна вибрати якийсь інший образ для 5,6 млн. жінок-кубинок? Ось і готова підказка - перш, ніж зібратися в дорогу, близько чи далеко, дізнайтеся про культуру, місцеві звичаї, історію, тоді легше буде зрозуміти, які ж фото робити. Не потрапте в пастку "фейкової автентичності"

12. Подумайте про фон

Для створення цікавого портрета потрібно обдумати багато складових: світло, композиція, ракурс і т.д. Але один з елементів є дуже важливим, приділіть йому особливу увагу - це фон. Його потрібно обміркувати з двох сторін: по-перше, як естетичний елемент. Переконайтеся, що на фоні немає відволікаючих елементів - яскравих кольорів або рухомих об'єктів; по-друге, використайте фон як елемент, що оживить вашу розповідь на фото.
 

13. Знімайте з легкістю

Якщо ви маєте справу з моделями, яким не мусите платити, дайте їм щось взамін. Принаймні, постарайтесь зробити зйомку легкою та цікавою для фотографованих: жартуйте, показуйте фото, що у вас виходять, задайте гарного настрою вже на самому початку. 

14. Завжди запитуйте ім'я людини

Неважливо, чи ви знімаєте в подорожах незнайомців або працюєте весільним фотографом. Завжди запитуйте ім'я людини, яку фотографуєте, і, якщо обіцяєте, відішліть фотографії. Не виправдовуйтесь мовним бар'єром. Коли немає можливості залучити перекладача, використовуйте жести чи зображення для спілкування. 

 

15. Додайте глибину до зображень 

Уважно обдумуйте напрямок світла. Розмістивши фотографованого під кутом 45 градусів від джерела світла, можна створити чудовий об'ємний малюнок. Фото, розміщене нижче, було зроблено в продуктовому магазині Джорджії, і використано лише природне світло з вікна справа.

Насолоджуйтеся!

Неважливо, чи ви фотографуєте людей як хобі чи отримуєте за це гроші. Навчіться насолоджуватися навіть обробкою, не тільки фінальним зображенням. Ловіть задоволення від знайомства, подолання культурних і мовних бар'єрів. Бо якщо ви робите свою справу з пристрастю, ваші глядачі це оцінять.


Posted on August 4, 2017 and filed under портрет.