Фотографуємо концерт: налаштування камери

Бути фотографом на концерті зовсім непросто. Постійно міняється освітлення, люди рухаються, до того ж, на відміну від зйомок в студії, не ви встановлюєте правильне світло та не кажете моделям як стати. Коли мова заходить про налаштування камери, то тут скільки людей (фотографів), стільки й думок. У цій статті ми покажемо один з варіантів, щоби ви знали з чого почати і знайшли те, що підійде саме вам. Проте, не вважайте, що все викладене нижче буде єдиним правильним підходом. 

Аби гарно познімати музичне дійство, потрібне вміння користуватися камерою навіть насліпо. Уявіть, що вам потрібно змінити значення ISO, а ви не можете зробити цього в темряві, бо не бачите кнопочок? А тепер подумайте, чи сподобається колегам-фотографам та охоронцям те, що ви будете собі світити, аби бачити камеру? Наприклад, якби автор наступного фото довго думав, яку витримку встановити, він би точно пропустив такий класний кадр. 

Іноді у вас є лише три пісні, щоби передати на фото всі відчуття від концерту. Отож, перед виходом з дому скиньте всі налаштування камери. Робіть це завжди, адже часто наперед не відомо, які світлові умови вас чекають. Так можна бути спокійним, що камера готова до старту. 
Коли налаштування відповідної експозиції зводиться лише до коригування ISO, почати знімати буде простіше простого. Ніяких роздумів над налаштуваннями чи форматування карток - фотографуйте відразу. Цілком можливо, що ті, кого ви фотографуватимете, будуть вражені вашою швидкістю. І, ймовірно, вас запросять ще не один раз. То ж справте гарне враження красивими фотографіями. 

Ви гадаєте, що продумали все до дрібниць? Можливо. Та не раз так ставалося, що в недосвідченого фотографа камера у найвідповідальніший момент раптом переставала працювати. Ви не повірите - SD карта була заповнена! Завжди форматуйте картку після того, як скинули відзнятий матеріал на комп'ютер. І на зйомку беріть мінімум 2 карти пам'яті, бо всяке може трапитись. 

У всіх є власна думка щодо налаштувань. Якщо брати узагальнено, то спробуйте почати з ISO 1600, витримки 1/160с та діафрагми F2.8. Часом вже до початку концерту чи іншого сценічного дійства видно, яким буде освітлення. Зніміть кілька пробних кадрів, подивіться, яка експозиція найкраще підійде до цієї ситуації. Часто починають з налаштування значення витримки, а потім ISO. Звужуйте отвір діафрагми лише в тому випадку, коли є можливість знизити ISO хоча б до 400. Так чутливість камери працюватиме на вас. 

Дехто вважає, що потрібно взагалі уникати змін ISO. Але ж ми більше не мусимо змінювати плівку, коригування ISO - то клацання однієї кнопки. Аби зрозуміти, яку максимально коротку витримку можна застосувати при даних світлових умовах, підвищіть ISO до максимуму. Це гарний спосіб дізнатися, на які кадри спроможна ваша камера з прийнятним для вас рівнем шуму. Сучасне програмне забезпечення дозволяє подавити шум на фото. Вже з версією Adobe Lightroom 3 знімки з нових моделей фотокамер будуть не надто "шумними". Отож, користуйтеся можливостями.  

Кожен знімає в тому режимі, який йому до душі. Але, коли мова йтиме про зйомку концерту, краще фотографуйте в мануальному. Уявіть - перед вами стоятиме виконавець, освітлений однією великою яскравою точкою.

Інша частина сцени також світиться, але набагато тьмяніше, ніж основний об'єкт. При якомусь з напівавтоматичних режимів камера розрахує середню експозицію на підставі того, що "бачить". А в концертній фотографії це, зазвичай, не те, що вам потрібно. Тому, рішення потрібно приймати самостійно, без ризику отримати добре освітлений фон та білу пляму на місці співака. 

Режим фокусування завжди встановлюйте на точковий. Для гарного фото доцільніше, щоби камера точно зняла невелику площу, аніж вже більшу фотографію, але розмито. Це дасть вам свободу творити. Налаштовуйте експозицію по обличчі когось з музикантів. Є ще одна маленька порада: трохи недоекспоновуйте свої фото, це дасть можливість отримати кращу якість фінальних світлин після обробки. 

А от баланс білого краще хай камера визначає автоматично. У ситуації, де потрібна швидка реакція (особливо на концерті), це дасть вам можливість не думати про ще одне налаштування. А все, що потрібно підправити, можна швидко відкоригувати в програмі Lightroom чи Photoshop. 

Як вже згадувалося, постарайтеся знімати тільки в RAW. Так, ці файли об'ємніші, але ж гарні кадри того вартують, чи не так? 

Багато хто має кілька карт пам'яті - для кожного виконавця інша. Причиною є дивовижна гнучкість файлів RAW при постобробці. Вам не доведеться турбуватися про баланс білого під час зйомки, а це в концертній фотографії дуже економить час та дасть більше можливостей погратися з експозицією в програмах редагування. Всім подобаються фотографії, максимально наближені до того, що бачать очі. Тому лише RAW.

За матеріалами digital-photography-school.com