Як обманути камеру для потрібної експозиції

Ви фотограф-початківець, у вас є добра камера, ви вже її трохи вивчили. Але ось прийшлось знімати на пляжі, і тут ви розгубились.... 

ВАША КАМЕРА НЕ ЗАВЖДИ ЗНАЄ, ЯК ВСЕ ЗРОБИТИ ПРАВИЛЬНО

Звичайно, що в камери найкращі наміри, проте не завжди все виходить як треба. Іноді сенсор думає, що потрібно експонувати сцену певним чином, тоді як насправді вам потрібно зовсім інакше. 

Подивіться на приклад нижче. Тут був виставлений пріоритет діафрагми: 

Для більшості людей такий знімок здаватиметься недоекспонованим, бо модель виглядає темною. Так сталося тому, що в сцені забагато контрасту. Інакше кажучи, є багато яскравих пікселів (небо) й багато темних пікселів (скелі, земля та модель).

ЧОМУ КАМЕРА НЕ ЗАВЖДИ ВСТАНОВЛЮЄ ПОТРІБНУ ЕКСПОЗИЦІЮ?

Сенсор камери намагається встановити експозицію, беручи до уваги середнє між темними та світлими пікселями. Гістограма показує темні пікселі зліва на графіку та світлі пікселі справа.

Загалом, підходящою експозицією вважається хороший баланс між чорним і білим. Наша діаграма не стиснута вліво, що означало б недоекспонування або вправо, що значило би пересвіт. Проблема полягає в тому, що для моделі нам потрібно більше світлих пікселів. Тому експозицію треба буде збільшити. Ось чому іноді треба обманювати камеру для красивої й правильної фотографії. 

ВИКОРИСТАННЯ КОМПЕНСАЦІЇ ЕКСПОЗИЦІЇ

Часом, вам потрібне світліше чи темніше зображення. В цьому випадку встановлюйте ISO і діафрагму вручну. Налаштуйте камеру таким чином, що передній диск контролюватиме компенсацію експозиції.

В даному випадку компенсація експозиції встановлена так, щоб потрошки змінювати витримку для зсуву експозиції в ту чи іншу сторону. Диск компенсації експозиції було повернуто доти, поки зображення не стало виглядало добре, витримка встановилася на позначці 1/200.

Так виглядає вже набагато краще. Модель експонована добре, але тепер небо пересвічене. Через це видно, як гістограма посунулася в крайнє праве положення.

Як правило, це значить, що зображення загалом пересвічене. Проте, в даному випадку це лише тому, що небо має багато білих пікселів, які фіксуються в правій частині гістограми. Давайте подивимося на іншому прикладі:

Тут використано компенсацію експозиції, щоб її зрушити. На фото справа - модель із правильною експозицією, небо пересвічене.

ТАК ВІДБУВАЄТЬСЯ, КОЛИ ОБ'ЄКТ ПІДСВІЧЕНО ЗЗАДУ

При зйомці з освітленням позаду об'єкта, камера буде намагатися вгадати, по чому правильно налаштовуватися - по об'єкту чи фону. 

Якщо ваше завдання зняти силует, то можете зробити недоекспонування для темніших контурів фігури. Якщо ж вам треба добре освітити об'єкт, то ви пересвітите фон, в результаті вийде високий контраст. 

ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ

В кінцевому підсумку, все залежить від вашого бачення. Та все ж, людям частіше подобаються світлі картинки. А, взагалі, коли ви маєте добре світло і належну експозицію, то для виправлення контрастності просто редагуйте знімок.

Ось знімок просто з камери, без обробки:

Потім було використано один з пресетів Lightroom з назвою Warm Film. Ось що вийшло в результаті:

За матеріалами сайту digital-photography-school.com