Чому немає натхнення та як розвинути креативність

Автор NATALIA BORECKA

Ще кілька місяців чи тижнів тому вас було важко зупинити - ідеї сипалися одна за одною, ви не встигали все записати! Було відчуття росту, змін, розвитку як фотографа та художника. А потім... раптом все припинилося. Розчаровані, ви сиділи, втупившись в записник, шукали десь нових ідей, мріяли, що творчі думки знову вас заполонять... Не впадайте у відчай, всі творчі люди на якомусь етапі розвитку через це проходять. Єдиним способом побороти такий стан - з'ясувати, що ж заважає вам творити. Нижче наведені ймовірні причини.

 

 

 

 

1. Замість проб і помилок ви вибрали копіювання

Коли джерело творчості виснажується, більшість фотографів негайно звернуться до Pinterest чи улюблених фото та fashion блогів. Але натхнення може й не прийти, тоді залишається банальне копіювання. У книзі Austin Kleaon "Кради як художник" йдеться про те, що копіювання може дати життя не одному шедевру. Він цитує Пікассо: "Хороші художники копіюють, великі художники крадуть". Але основною думкою Austin Kleaon було те, що ні крадіжка ідеї, ні її копіювання не зроблять вас справді знаменитим. Йшлося про комбінування ідей, такі собі референси. Ви надихаєтесь твором іншої людини, але пропускаєте його через власне бачення. Творчість завжди є процесом проб і помилок, а не детальне копіювання робіт улюбленого автора. Якщо занадто точно слідувати майстру, чи знімати в точно такому ж стилі, ви ризикуєте не помітити власних цікавих ідей. 

 

2. Занадто багато думаєте

Творчість - як водіння автомобіля: чим більше думати як кермувати, тим важче й страшніше це робити. А якщо довіряти своїй інтуїції та просто робити, те що вмієте, і не заморочуватися, щоби зробити все ідеально, стає легко. Було навіть таке американське дослідження, що чим більше людина думала над завданням, тим складнішим воно починало здаватися, і тим ймовірнішим ставало його неправильне виконання. Загалом, що довше роздумувати над результатом, тим більше ймовірності, що вам буквально не буде чим дихати. Тому просто рухайтесь за своїми ідеями, це буде значно краще для розвитку креативності. Коли ви помітите, що нові ідеї не з'являються, задумайтесь - може бути таке, що ви занадто на себе тиснете, а це призводить до зниження продуктивності.

 

3. Хтось завжди дивиться через плече

Якщо ви працюєте у великому відкритому просторі з іншими колегами-фотографами, чи у вас є партнери, які постійно заглядають через плече, не дивуйтеся, що ваша креативність та продуктивність падає. Цього не уникнути, бо нове народжується в усамітненні. Безліч недавніх досліджень доводить, що навіть невеликий тиск вбиває будь-яку можливість спонтанності. Знайдіть собі тиху кімнату чи куточок, де вас не потривожать, і не прийдеться думати про сторонніх, які питають що ви робите.

 

4. Ви повторюєтесь 

Ви маєте познімати в стислі терміни, часу на роздуми немає. Тому природно, що ви будете використовувати добре відпрацьовані прийоми, аби робота була зроблена вчасно. Це відмінно працюватиме протягом перших шести місяців, але ви зовсім втрачаєте з поля зору той факт, що користуєтесь одним і тим же старим підходом до нових задач. Зупиніться, зробіть крок назад. Забудьте все, що робили до цього моменту. Творчість не є якоюсь магією, це мистецтво поєднувати речі, які не пов'язані між собою. Якщо застрягнути в такій рутині, ви не побачите нових ідей та можливостей. Це підводить нас до наступного пункту.

5. Ви не ризикуєте, вам бракує пригод 

Коли розмовляєте з цікавими творчими людьми, зауважте, як вони генерують ідеї - їм нічого не сходить з неба, це результат ретельного спостереження за всім, що відбувається довкола. Такі особистості тримають очі широко розплющеними, вони відкриті до нових вражень. Бо чим більше вражень, тим цікавішими будуть нові ідеї. Це як створювати сузір'я: кожен новий досвід додає нову зірочку на безкрайньому небі - чим більше вражень, тим більше нових фото чи малюнків. Творчість не є лінійним процесом. Шукайте пригод, знайдіть те, що вас дивуватиме, так ваш мозок матиме поживу для нових зображень. 

 

6. Ви забули "чому" й замінили його на "хто"

Що привело вас до цієї професії? Згадайте, що вас "запалювало" на початку. Десь на дорозі до успіху ми починаємо забувати, чому так сильно хотіли фотографувати, та відволікаємось на власну персону. Часто фотограф стає одержимим ідеєю стати відомим, хоче ввійти в коло знаменитостей чи отримати побільше прихильників в мережах. Проте, в цих амбіціях немає нічого поганого, доки вони не стають важливішими за мистецтво.

 

7. Ви живете в закритому оточенні

Людина інстинктивно шукає інших, схожих до неї - працюють в тій же галузі, мають такі ж інтереси й дивляться на світ так само, як і вона. Але жити в незмінному оточенні друзів та ділових знайомих неможливо. Це придушуватиме ріст, ви пропустите можливість, коли щось чи хтось несподіваний надихатиме вас. Уявіть, що ваше нинішнє коло спілкування - це відеогра, та сама, в яку ви бавитесь останні десять років. Так, це весело як і раніше, але все дуже знайоме. Ви справді знаєте тут все напам'ять і можете грати з зав'язаними очима. Фактично, ви отримали від цієї гри все, що можливо. Вона не кидає вам виклик, ні не вчить нічого нового. Найкраще в цьому випадку буде спробувати нову гру, ту, з якою можна вийти за межі комфорту. Що приведе нас до ...

 

8. Вам занадто комфортно

Це, мабуть, один з найбільш поширених видів творчого застою. Зона комфорту природно є нейтральною територією. Це як порожнеча, де нічого екстремального не відбувається, ви пливете на пухнастій хмаринці самовпевненості та нудьги, і дивуєтесь, чого життя стало таким рутинним. Щось велике народжується з крайнощів - сильного болю, щастя, роботи, сліз... Дослідження доводять, що складні ситуації часто виявляють найкраще, що в нас є. Науковці, в намаганні детально розглянути цей феномен, пішли ще далі, й виявилося, що через поганий телефонний зв'язок людина мусить напружити слух, щоби почути, що кажуть на іншому кінці проводу. Таким чином, вона краще зосереджується та запам'ятовує більше інформації в процесі телефонної розмови, ніж у випадку, коли якість звуку була ідеальною. Всі складні ситуації, які трапляються з вами, автоматично вмикають ту частину мозку, яка придумує нове, щоб вижити. Зверніть увагу, це відноситься до всього - від народження дитини до створення шедевра. Отже, доки ви прив'язані до безпечної нейтральної території, своєї зони комфорту, творчість зів'яне, як квітка поміж сторінками забутої книги.

 

9. Ваші основні потреби не задовольняються

Ми знаємо, що сильні особисті переживання підштовхують до творчості. Але, іноді скрута породжує депресію та постійний творчий застій. Хоча, більшість з нас має задоволені основні потреби, цю концепцію здалося би розширити. Бо ж фотографові чи художникові мало мати що поїсти та де поспати. Недобре, якщо творчій людині не вистачає коштів на гарну камеру, професійне обладнання, якщо вона не отримує достатньої емоційної підтримки від друзів і сім'ї, не має власного кутка, щоби створити щось значиме - в кожного свої базові потреби. Вирішення проблеми залежатиме від вашої впертості. Змінюйте власне майбутнє щодня, шукайте шляхи заробляти на меншому, щоби створити велике. 

 

10. Вам потрібен відпочинок

Коли востаннє у вас була перерва? Мова йде не про тижневі сімейні канікули, коли ви повернулися виснаженішими, ніж були. Подумайте про блаженне розслаблення, відключіться від всього, відчуйте вітер у волоссі, океанський бриз на губах... Якщо відчуваєте, що творчо перегоріли - відпочиньте! Чому ж це так важливо? Втеча від роботи, звичного середовища (й можливого негативного впливу людей, які не зовсім розуміють, що таке творча праця) вичистить ваші мізки. На великій відстані від суєти повсякденного життя краще видно можливості, ви сфокусуєтесь лише на важливому, по-новому подивитесь на старі проблеми. 


Posted on June 2, 2017 and filed under корисне.