5 помилок в портретній фотографії та як їх уникнути

Автор: Federico Alegria

Портрет - це один з найпопулярніших жанрів фотографії, напевно і один з найстаріших. Все, що потрібно для зйомки хорошого портрета - модель, фотограф і трохи креативу.

Від органічних портретів людей надворі до добре запланованих творчих процесів, всі портрети мають одне спільне -  їх метою є показати людину, її душу, характер тощо. 

Багато з людей, хто лише розпочинає шлях фотографа, обожнюють портрети як творчий засіб вираження, але існують деякі загальні помилки, яких припускаються початківці. Ось 5 поширених помилок у портретній фотографії і те, як їх уникнути. 

Хороше кадрування середньоьго плану. Фото: Dmitriy Ilkevich на Unsplash

Хороше кадрування середньоьго плану. Фото: Dmitriy Ilkevich на Unsplash

1. Погане кадрування

Кадрування - це вибір елементів, які будуть на вашій фотографії. Існує кілька стандартних підходів до кадрування людей. Таке кадрування варіюється від охоплення великої кількості деталей в кадрі до посиленні уваги на конкретних деталях.

Спробуйте скомпонувати портрет доримуючись конкретного плану:

  • Дальній план: Цей план використовують, щоб зазнімкувати тіло людини в повний зріст. 
  • Американський план: В цьому плані знімають від голови до колін (краще кадрувати трохи вище чи нижче колін). Американським його називають через те, що цей план дуже часто використовували у вестернах. 
  • Середньо-довгий план: Від голови до талії. Його часто використовують, щоб показати присутність людини. 
  • Середній план: В такому кадрі людина знята від голови до середини тіла. Такі знімки дозволяють ізолювати особу від довкілля і зосередити на ній всю увагу.
  • Крупний план: В цьому плані в кадрі основним є вираз обличчя людини, тому в кадр часто захоплюють лише лице особи. 
Центрування тут сфокусовано на очах. Фото: Nathan Dumlao на Unsplash

Центрування тут сфокусовано на очах. Фото: Nathan Dumlao на Unsplash

2. Надмірне центрування

Центрування може добре працювати в деяких випадках, наприклад, на крупних планах, але не варто використовувати його часто. Оскільки, воно може зробити зображення плоским та позбавити його динаміки.

Спробуйте компонувати кадр з дотриманням правила третин і отримаєте цікавіший результат. Звісно, правила можна порушувати, але непогано спочатку опанувати їх. Якщо ваші фото здаються вам нецікавими та монотонними, спробуйте посунути центр відповідно до правила третин .

Цікава поза робить цей портрет динамічним. Фото: Jordan Whitfield на Unsplash

Цікава поза робить цей портрет динамічним. Фото: Jordan Whitfield на Unsplash

3. Погане позування

Один з головних секретів гарного портрета - вміле позування. Якщо вам пощастить працювати з професійною моделлю з майстерними навичками позування, ви отримаєте дуже красиві портрети і вам не доведеться контролювати щось ще, окрім камери та світла. 

З іншого боку, якщо вам потрібно керувати моделлю для отримання емоцій, які потрібні для конкретного кадру, вам необхідно володіти навичками режисера. Практикуйтесь, будьте милими і перш за все, професійними та ввічливими. 

Бо немає нічого менш комфортного для моделі, ніж неповага фотографа.

Охоплення вужчого простору є популярним серед портретних фотографів. Фото: Bruce Dixon на Unsplash

Охоплення вужчого простору є популярним серед портретних фотографів. Фото: Bruce Dixon на Unsplash

4. Невдалий вибір об'єктива

Фотографія не була б такою гарною, якби не те, як відтворює реальність об'єктив. Є об'єктиви, які надзвичайно популярні серед портретних фотографів, але якщо ви лише починаєте, вам потрібно добре визначитись з тим, який об'єктив вам потрібний.  

Ширококутні об'єктиви (всі до 50мм) призначені для зйомки сцен трохи ширше, ніж ми бачимо зазвичай. Чим менша фокусна відстань (вимірюється в міліметрах), тим більше охоплення ви матимете. Такі об'єктиви не рекомендовані для портретів, бо спотворюють реальність, тому, якщо знімати ними зблизька, можна отримати дуже кумедний результат. 

Телеоб'єктиви (всі від 50мм), в свою чергу, створені для зйомки вужчих сцен. Незважаючи на те, що працювати з об'єктивом 50мм дуже комфортно, спробуйте 85мм об'єктив. Це найпопулярніша фокусна відстань для зйомки портрета. 

Чудовий фокус і кадрування зробили цей портрет дуже цікавим. Фото: Hisu Lee на Unsplash

Чудовий фокус і кадрування зробили цей портрет дуже цікавим. Фото: Hisu Lee на Unsplash

5. Фокус

Немає нічого гіршого, ніж радіти чудовому фото, переглядаючи його на екранчику камери і вже згодом, на комп'ютері побачити, що воно не у фокусі.  Це поширене явище, коли ви поспішаєте. Але постарайтесь завжди про це пам'ятати і стежте, щоб ваші портрети були ідеально сфокусовані.

Важливо також знати, що коли ви працюєте з швидкими лінзами (наприклад, f / 1.8 ~ f / 1.2) в портретах крупним планом область фокусування стане настільки вузькою, що ви можете мати кінчик носа в екстремальному фокусі, а щоки та очі будуть вже розмитими. 

Кожен фотограф повинен пам'ятати, що у вдосконаленні головне - практика. Ви не повинні зупинятись вчитись. І якщо ви по-справжньому любите фотографію, ви розвиватимете свої навички фотографування все життя :)

Posted on August 28, 2018 and filed under портрет, композиція, світло.