10 помилок, які допускає кожен початківець та як їх виправити

Автор Angela Nicholson

Всі фотографи знімають портрети. Можливо, ви фотографуєте свято чи працюєте з документальною фотографією, або знімаєте сімейні фотосесії. Якщо в кадрі є людина - це вже портретне фото. Людей буває важкувато фотографувати. Адже є багато осіб, які мають купу упереджень стосовно свого вигляду на знімках, не всім комфортно позувати перед камерою. 

У цій статті ми пояснимо найбільш поширені помилки, які допускають фотографи при зніманні портретів, та як їх уникнути.

Помилка № 1: Зйомка ширококутним об'єктивом

Хоча з ширококутним об'єктивом фото виходять трохи чудернацькими, спотвореними, є люди, яким це до вподоби.  

Знімаючи ширококутним об'єктивом, ви побачите, що близькі предмети мають набагато більші розміри, ніж предмети, що розташовані на дальшій відстані. На такому портреті обличчя точно матиме великий ніс, викривлене підборіддя та маленьке обличчя з дрібними очима.

Набагато краще знімати з трохи більшої віддалі з об'єктивом з більшою фокусною відстанню. Це допоможе зберегти риси обличчя моделі пропорційними.

Для зйомок портретів з включенням довколишнього середовища доречно використати лінзи з фокусною відстанню 50мм (або й ширше). Це добре й коли ваш об'єкт на своєму робочому місці, наприклад, а ви знімаєте не занадто зблизька. А вже довгофокусні лінзи, близько 70-85мм, часто застосовують для знімання голови та плечей. 

Телеоб'єктиви також добре працюють, хоча для роботи вам буде потрібно більше місця, адже треба буде відійти подалі від моделі. 

Додатковою перевагою довгофокусного об'єктива є обмежена глибина різкості, тому фон буде розмитим, а увага глядача буде на основному об'єкті. Але є й недолік: картинка може виглядати "плоскою" через втрату перспективи.

Помилка № 2: Нечіткі очі

Як правило, очі на портреті мають бути чіткими. Це дуже важливо при зйомці з широко відкритою діафрагмою, щоб обмежити глибину різкості.

Мала глибина різкості є відмінним способом звернути увагу глядача на предмет. В першу чергу наш погляд падає на ту частину зображення, яка є чіткою.

Отже, неправильно буде фокусуватися на носі моделі, точка фокусування має бути на одному з очей.

Якщо ви користуєтесь автофокусом камери, проконтролюйте як саме це відбувається. Прочитайте інструкцію - там пояснено як налаштувати автофокус на одну точку чи на певну область. 

Хоча, якщо ваш об'єкт не рухається, спробуйте ручне фокусування. У цьому випадку варто використовувати режим live view (перегляд зображення на задньому екрані) та компонувати картинку, закріпивши камеру на штативі.

Так можна буде збільшити якусь частину сцени на екрані та переконатися, що вона в фокусі. Наприклад, збільшіть частину портрета, де очі. 

Коли знімати зі штатива, вам буде легко розговорити свою модель, допомогти їй відчути себе комфортно, тоді й фото вийде живим. 

Помилка № 3: Завелика глибина різкості

Як вже згадувалося, вузький отвір діафрагми - не найкраще рішення для знімання портрета. 

Якщо фон захаращений, занадто кольоровий, це відверне увагу від основного об'єкта. Виберіть ширшу діафрагму, F/5,6, наприклад, - результат буде кращим.  

Навіть, якщо не дуже розмивати тло, обмеження глибини різкості трохи відокремить об'єкт зйомки від оточення, надаючи йому ваги в кадрі.

Коли ж вам здається, що фон не так гарно розмитий в кадрі, як вам хотілося б, попросіть модель ступити крок вперед, збільшуючи відстань від тла. 

Використання довгофокусного об'єктива дасть вам меншу глибину різкості при тій же діафрагмі, хоча доведеться відійти подалі від фотографованого, щоби зберегти ту ж композицію.

Помилка № 4: Незвичайні головні убори

Однією з "класичних" помилок усіх часів є неналежна увага до фону. В результаті ми маємо фото, де в людей з голови "стирчать" ліхтарні стовпи, дерева чи щось інше.

Так, можна ширше відкрити діафрагму, щоби розмити фон, та все ж краще змініть ракурс, щоби все вийшло вдало. 

Помилка № 5: Замала глибина різкості 

Обмежувати глибину різкості в портреті ефективно, проте, якщо при зніманні крупного плану з 85мм об'єктивом та відкритою діафрагмою F/1.8, глибина різкості стане настільки малою, що в фокусі залишаться тільки очі, а вже вуха стануть нечіткими.  

Отже, вважайте на фокус. Якщо вам хочеться, аби в кадрі різкими були не тільки очі, прикривайте діафрагму. 

Під час зйомки не забувайте перевіряти зображення на чіткість. Збільшуйте його при перегляді на екрані камери. 

Хоча, насправді важко оцінювати глибину різкості на "прев'юшках" екрану камери, бо там області, які не в фокусі, завжди виглядають чіткіше, ніж насправді.

Помилка № 6: Зйомка з неправильної висоти

Визначення «неправильної висоти» змінюється залежно від предмета й контексту зображення. Та при фотографуванні людей все ж найкраще знімати на рівні очей моделі.

З дітками потрібно буде стати на коліна чи навіть впертися ліктями до підлоги.

І навпаки, якщо ви хочете сфотографувати, які вони маленькі, знімайте зверху.

Багато портретних фотографів застерігають не знімати з рівня нижчого від очей, так "вилізе" подвійне підборіддя та великі ніздрі.

Традиційно, жінок і дітей рекомендують фотографувати трохи з вищого ракурсу, щоб підкреслити очі, зробити їх привабливішими, але на сьогодні такі рекомендації втрачають свою актуальність.


Помилка № 7: Різкі тіні

Вище - фото з різкими тінями

У деяких випадках різкі тіні можуть створити сильне зображення. Проте, в більшості ситуацій краще пом'якшити світло та зменшити вплив тіней.

Якщо ви знімаєте при потужному сонячному освітленні, знайдіть тінисте місце для зйомки.

Чи використайте розсіювач світла, щоби пом'якшити його.  

Чи візьміть зовнішній спалах - він чудово заповнить тіні, покращить картинку та надасть очам блиску. 

 Помилка № 8: Червоні очі 

Одним з недоліків використання спалаху на камері є те, що світло розміщене дуже близько до об'єктива. Воно відбивається від сітківки ока в лінзи, тому очі на фото стають червоними. 

Можна ввімкнути на камері режим "Анти червоні очі", але краще перемістити спалах подалі від об'єктива.

Помилка № 9: Забагато деталей

У фотографа є завдання зняти очі чіткими, водночас, нікому не хочеться підкреслювати недоліки шкіри, наприклад.

Якщо ви знімаєте в JPEG-форматі, зробіть налаштування кольору Natural чи Neutral. А ось Standard чи Vibrant краще не використовувати, бо вони занадто насичуватимуть кольори, особливо червоні, та підкреслять прищі.

А ще краще знімати в форматі RAW, щоби мати змогу їх ретельно обробити, особливо шкіру. Завжди вартує витратити трохи часу на ретуш. 

Зважайте на різкість в зображенні. При постобробці краще підвищити чіткість очей та волосся, а шкіру залишити як є.

Водночас, не захоплюйтесь ретушшю, аби шкіра не була пластиковою на вигляд.


Помилка № 10: Зйомка дуже здалека 

Багато хто з новачків знімає з великої відстані, не використовуючи зуму (збільшення зображення) об'єктива. 

В такій фотографії буде забагато непотрібного простору довкола моделі. Якщо ми говоримо про портрет, краще знімати голову та плечі, цієї інформації буде достатньо. 

Проте, це не значить, що портретів в повний ріст не буває. Просто для їх створення потрібно добре обдумати композицію загалом, а не лише зняти все, що влазить в кадр. 

Іноді фотографи впадають в інші крайнощі - знімають занадто близько. Якщо не хочете, щоби вийшло паспортне фото, добре продумайте зміст вашого творіння. 


Posted on April 28, 2017 and filed under корисне.