Авто ISO, або чого не вчать в фотошколі

Фотографу під час зйомки основну увагу потрібно приділяти пошуку вдалого ракурсу, побудові композиції, роботі з моделлю, тощо. Тому швидкість та оптимізація процесу налаштувань камери - одна з основних цілей фотографа в роботі.

Авто ISO при розумному використанні може вирішити багато питань та оптимізувати показники експозиції.

Дана функція викликає багато обговорень в мережі і має як своїх прихильників так і противників. Ми вирішили розвіяти всі міфи, визначити її переваги та недоліки, пояснити, як вона працює і в яких випадках її доцільно використовувати.

Задача функції Авто ISO насправді проста - автоматично керувати чутливістю матриці камери відповідно до даних експозаміру, встановленої витримки, діафрагми, налаштувань заміру та корекції експозиції. Іншими словами, Авто ISO завжди буде виставляти таку чутливість матриці, яка необхідна для правильної експозиції, без пересвітів та недосвітів. При чому буде це робити навіть в мануальному режимі (М), перетворюючи його в напівавтоматичний.

Саме цією здатністю дана функція перетворюється в зручний бонус для досвідченого фотографа та недолік для початківця. Функція Авто ISO вимагає нагляду і повного розуміння принципів роботи експозиції камери. Фотограф-початківець, який освоює налаштування в мануальному режимі (М) має візуально бачити залежність змін параметрів та експозиції кадру, режим Авто ISO не дозволяє цього зробити через свою автоматичну компенсацію. Кадри при неоптимальних параметрах витримки та діафрагми виходять з правильною експозицією, але неякісні через високий рівень шумів.

Щоб навчальний процес по налаштуваннях експозиції камери був максимально ефективний, ми в нашій фотошколі свідомо пропускаємо цю тему!

Переваги використання Авто ISO:

 

 • Можливість використання в мануальному (М) та напівавтоматичних режимах (A/S - Nikon, Av/Tv - Canon). Мануальний (М) режим починає працювати як напівавтоматичний. Чутливість матриці виставляється автоматично для нормального кадру по експозиції.
 • Значення Авто ISO завжди прагне до мінімального.
 • З’являється можливість корекції експозиції в мануальному режимі (М). Експозиція коригується по ISO.

 • Краща оптимізація параметрів експозиції через виставлення параметру ISO в дрібніших діапазонах, ніж надає ручне управління (наприклад: 240, 580, 890)

 • В режимі пріоритету діафрагми (A - Nikon, AV - Canon) Авто ISO виставляє такі параметри, щоб показник витримки по знаменнику був більший за показник фокусної відстані, для запобігання змазу в кадрі (наприклад: фокусна відстань - 55мм, витримка - 1/60).
 • Можливість виставлення мінімального порогу витримки (для Nikon)
 • Можливість виставлення максимального порогу ISO (для Nikon)

 • При перегляді інформації про кадр показник ISO підсвічується червоним шрифтом (для Nikon)


Недоліки використання Авто ISO:

 • Вимагає знань принципів роботи експозиції камери і нагляду за параметрами експозиції (витримкою та діафрагмою)
 • Не підходить для використання при зйомці зі студійним імпульсним світлом.
 • Не підходить для зйомки з довгими витримками (наприклад: нічної зйомки з штатива)

Режим роботи Авто ISO однозначно заслуговує уваги і може суттєво зекономити час на налаштування та оптимізувати параметри експозиції.
Основна вимога - досвідчені руки, грамотно обраний режим та параметри експозиції, відповідно до фотозадачі.

Успіхів і пам’ятайте, лише долі секунди відділяють вас від найкращого кадру!

Автор статті: Андрій Кириченко (викладач курсу Базовий)

Інші статті Андрія:  7 РЕКОМЕНДАЦІЙ ФОТОГРАФУ


Posted on November 19, 2015 and filed under налаштування камери.